Google Photos – פתרון גיבוי התמונות שכל יוצר חייב להכיר

חן: "עם אינסוף קבצי גרפיקה על המחשב ותחביב צילום (בכל זאת, מכורה לאינסטגרם), המחשב והטלפון שלישלי זועקים לעזרה וניקוי על בסיס קבוע. הייתי חייבת לפתור את הבעיה וכמובן שפניתי לאיש היקר שלצידי שתמיד יש לו פתרונות קסם, כאלה שגורמים לי להגיד "אה, וואלה?!"

הפעם זה פתרון שלא מעט מכם ימצאו כפרקטי ויעיל בהתנהלות היום-יומית השוטפת שלכם עם קבצי המדיה בטלפון או במחשב -שירות גוגל תמונות – Google photos"
אז קבלו אותו בפוסט אורח, שמעון שומרון:

google photos

אם צילום - כתחביב, כמקצוע, ככלי הפקה שיווקי, הוא משהו שתפס נופח משמעותי יותר בחייכם, אתם לא לבד.

לפי האתר https://www.statista.com (אתר שאני נוהג לבקר כשאני מחפש סטטיסטיקות משעשעות) בסקר בארה“ב – בחודש פברואר 2017 כ-69% מאוכלוסית ארה“ב העלו לפחות תמונת סלפי אחת – נראה שכולם כולם מצלמים. הטלפונים שלנו מלאים באלפי תמונות, שמתעדות המון רגעים בחיינו. נוצר מצב שכשמצלמים הרבה אז הטוב נבלע בין מאות ”סתם תמונות“.

או יותר גרוע, מתחילים לפתח איזושהי ”אדישות ראייתית“ כלפי התמונות בגלל הכמויות ואז אפשר לפספס פריימים ממש מוצלחים שנבלעו להם במסדרונות הפיד האינסופיים.

מחסור תמידי במקום לתמונות ולסרטונים

עם הפשטת והנגשת הפקת הוידאו (בין בצד החומרה והציוד, מצלמות קטנות שמצלמות בנתונים מטורפים, או בצד התוכנה-העריכה שאחרי שיכולה להתבצע על מחשב ביתי ממוצע או אפילו בטלפון) – והפופולריות של וידאו ברשתות החברתיות, התחילו להיאסף לאוספי התמונות הבלתי נגמרים גם קבצי וידאו שתופסים נפחים עצומים. 

מכירים? נכון שפעם זה לא היה קורה? 🙂

not enough storage

אני וצילום

צילום הוא תחביב עבורי. תחביב שהתחיל עם כניסתי לתחום הרחפנים לפני כשנתיים. מאז נאגרו לי אלפי תמונות וקבצי ווידאו מוצלחים יותר או פחות. ללא סידור, מיון שנראים כלא אפשריים בהתייחס לכמות העצומה של חומרי הגלם שנוספת מדי שבוע. ואני רואה את עצמי כחובב מתחיל.
אצל צלמים מקצועיים אפשר להכפיל זאת פי כמה עקב אצבע משוחררת על לחצן הצילום וקבצי גלם כבדים יותר וגדולים יותר.

כמוכם, כמוני, הגעתי לשלב שצריך לסנן. למיין. למחוק. להתעסק התעסקות שלא תורמת כלום לתחביב. והכי גרוע , גורמת לי לכהות חושים כשאני מסתכל על העבודה שלי, ובכך פספוס הזדמנויות יצירתיות בשימוש אותו החומר. ובכל אופן צריך לגבות ובכך לפנות מקום.

גוגל תמונות - אחרי שאחרים לא סיפקו את הסחורה

בתור אחד שהגיע מעולם העיצוב, שדרישת הגיבוי בו היא לקח שלומדים במהרה, יש לי נסיון עם מספר שירותי אחסון מובילים, ביניהם גוגל דרייב, דרופבוקס, אמאזון פריים. כל אחד נהדר בדרכו ומפשל בדרכו.

iCLOUD של Apple היה ההתנסות הכי קצרת מועד. לא מצאתי בו הגיון כי הוא אפשר לי לגשת לקבצים בצורה נורמלית אך ורק ממכשיר של אפל – ענן עם חבל. 

ואז הגעתי ל – Goggle photos, זוהי התרשמותי מהשירות בחמש נקודות:
1- מחיר. 2 – פתרון גיבוי. 3 – אלבום וניהול תמונות. 4 – פשטות שימוש, ושימושיות. 5 – ערך מוסף.

1. עלויות השירות של גוגל תמונות

הדיל והתמחור פשוט

גבו כמות לא מוגבלת של תמונות וסרטים בחינם, עד ל-16MP גודל עבור תמונות ו1080p FullHD- גודל עבור וידאו.
תהנו מגישה נוחה ותמידית אליהם מכל טלפון / טאבלט או מחשב ב- photos.google.com – המדיה שלכם תהיה מגובה, מאובטחת ואיתכם תמיד באמצעות חשבון ה-gmail שלכם.

אם יש דרישה לגיבוי של קבצי מקור שגדולים מדרישות אלו, אפשר לסמן להעלות קבצי מקור. (אם כי סביר להניח שאז תגיעו למגבלות נפח בGoogle Drive- ותרצו לשקול לקחת מסלול בתשלום. הנפח מקוזז מחבילת הגוגל דרייב (החינמית או הלא חינמית שלכם) שקיימת בזכות חשבון הGMAIL שיש לכולכם.

מבחינת מחיר ותמורה Google Photos מנצח ובגדול, כי הפתרון החינמי שלו הוא בעצם ללא תקרה, והפתרון בתשלום נמצא באותה הרמה עם המתחרים.
איך אני יכול לאחסן תמונות ו-וידאו בחינם ללא הגבלת כמות ב- Google Photos ?

נלך ל – SETTINGS – האפשרות הראשונה היא בחירה ב“איכות גבוהה“ (חינם) בניגוד ל- Original (מקור).

2. גיבוי נגיש בענן

עבור הטלפון/טאבלט יש אפליקציה, גם לאנדרואיד וגם ל – IOS / אפל:

האפליקציה דואגת לגבות באופן אוטומטי צילומים/תמונות/סרטונים חדשים שאתם מצלמים.
ניתן להגדיר תיקיות ספציפיות שלא ישתתפו בגיבוי האוטומטי (לא שופט 🙂 דעו שאפשר).
כמו כן בברירת המחדל האפליקציה מוגדר לעשות גיבוי רק כשמחוברים לWIFI (על מנת למנוע חיובים מפתיעים מספקית הסלולר שלכם).
התקנת אפליקצית Google photos לטלפון אנדרואיד
התקנת אפליקצית Google photos למכשיר של Apple

עבור המחשב:
– אפשר להעלות ידנית דרך האתר שלהם (https://photos.google.com).
– גיבוי אוטומטי שמתבצע באמצעות תוסף שנקרא Google Backup and Sync

התקנה במחשב: https://photos.google.com/apps

לא משנה מאין תתחברו , ההתחברות הוא מול חשבון ה-Gmail שלכם.

אז התקנתי, התחברתי בטלפון ובמחשב, ועכשיו מה?

או, אז קודם כל יקחו כמה ימים (או אפילו שבועות) טובים עד שכל החומרים שלכם יועלו, להיות סבלניים, הסיבה היא שבארצנו רוב חיבורי האינטרנט הם לא סימטריים, ולמרות שלכולנו יש ”אינטרנט מהיר“ מדובר בהורדה בלבד, בהעלאה האינטרנט הארצישראלי איטי. מאוד מאוד.
מצאתי שתכנים שמצולמים בטלפון הנייד שלכם נבחרים להיות מועלים ראשונים (כמו שנאמר קודם, מומלץ לוודא שהאפליקציה מגבה רק בחיבור WIFI).

* תכונה מאוד שימושית היא – כשהתוצרים בסמארטפון מגובים, האפליקציה תציע לנקות אותם מהמכשיר על מנת לפנות מקום (והם עדיין נגישים לשימוש או הורדה בענן). תוצרי מצלמה של סמארטפון נמצאים בראש רשימת ”מפוצצי המקום במכשיר שלכם“, האפשרות לפנות בראש שקט בהודעה ”שהנה זה בענן“ היא אפשרות מאוד נוחה.

3. אלבומים וניהול המדיה שלכם

תמונות שהועלו מוצגות לפי תאריך. ניתן לפתוח אלבומים בקלות ולצרף לתוכם תמונות נבחרות.
תמונות אפשר גם לערוך על גבי האפליקציה או באתר.
עד כה סטנדרטי – אז זהו שכוחה האמיתי של גוגל כאן הוא בחיפוש ובלמידת מכונה שלה את המאגר שלכם.
למעלה בשורת חיפוש ניתן לחפש. לחפש מה? – כל דבר. ואיך הוא יידע לקשר את זה? באמצעות כך שילמד את התמונות שלכם ברקע. מי מופיע. איפה מופיע. מה מופיע. כל זה ללא שום מאמץ שלכם.

לדוגמה:
אם אחפש “Cars” אקבל את כל התמונות/סרטים שלי בהן יש מכוניות. נחמד.
אם אחפש “Eilat” אמצא את כל החומרים שצולמו באילת.
הקסם מתחיל כשמבינים שאפשר לחפש ה-כ-ל.
אתם מבינים, מעבר לגיבוי, יש פה שירות אחר לגמרי שמונגש כמו שיכול להיות מונגש רק על ידי גוגל, שיודעת עליכם כל מה שאתם מאפשרים לה (ולרובנו המוחלט זה אומר הכל).

תמונות עם אדום. תמונות עם חיוך. תמונות של ים. שקיעה.

תמונות של יוני, בני. חן, אשתי. והלימוד העצמי מתפתח ומתפתח עם כל תמונה חדשה שנוספת.
כשהספריה התייצבה מספיק רמות החיפוש הגיעו ליכולת שלי למצוא תמונות עם חיוך / או אוטו שחור / סרטון עם ספינה אדומה . אלה דברים שהמכונה יודעת על התמונות מבלי שלימדתי אותה או תייגתי או עשיתי פעולה כלשהי. פשוט עובד.
לחוששי הפרטיות –

א‘ – כיום עם שימוש במיילים (למי אין GMAIL) , סמארטפונים, שירותי מיקום, אין כבר באמת דבר כזה שאין מידע עלי. ואם כבר קיים עדיף שיהיה תחת אבטחה של גוגל.
ב‘ – ניתן לבטל את כל הפיצ‘פקעס החכמים של המערכת (שירותי מיקום , זיהוי פנים וכו‘) ובכך להפוך את המערכת לאלבומים ידניים בלבד.

השימוש המבריק הזה בחיפוש + לימוד מכונה הופך את Google Photos להיות בליגה משל עצמם בכל הקשור לניהול והתמצאות במאגרי המדיה שלך. בין אם אתה צלם משפחה חובב / בלוגר מתנייד / צלם חתונות עסוק. 

4. פשטות ושימושיות המערכת של גוגל תמונות

בתור אחד שמשתמש בלייטרום לעבודה שוטפת אני שונא לקבל מאסה חדשה של חומרי גלם שגורמים למחשב שלי לגמגם.
באופן משעשע – סקירה של חומרים מהירה ונוחה בהרבה עבורי אונליין ב- Google photos מאשר על המחשב. קבצי RAW? קבצי וידאו 4K? מבחינת גוגל זה אותו דבר – וזה מוצג מהר. מאוד.
* מדובר בהצגה של גרסאות ”קלות“ יותר של הקבצים ולכן הניווט וההתנהלות מול הממשק הם קלילים ולא עמוסים כפי שהם יכולים להיות בתוכנות המקצועיות.

ניתן לבצע עריכות בסיסיות לתמונות וסרטונים דרך האפליקציה.
מאוד נוח לבחור תמונות. אפשר ללקט, לבחור מסה, לבחור תאריך, הכל בקליק על ה-”V“ המתאים.

כשיש מספר תמונות בחורות – ניתן לייצר מהן באופן מהיר :
– אלבום
– אנימציה
– סרטון
– קולאז‘

זה לא משתווה לעריכת תוצרים מקצועית ב-לייטרום ופרימייר פרו כמובן, אבל מצד שני גם הרבה פחות מחייב, ועם זאת מהיר, זמין ונגיש להעלאות תכופות לרשתות החברתיות.

5. בונוס - כוחה של בינה מלאכותית (AI)

בGoogle Photos –  כמו ב- Google יש Assistant (עוזר וירטואלי) שידאג לייצר בעצמו סרטונים/אנימציות/עיבודי תמונות/ וכו.. – ולהציע לכם אותם. למרות שבחלקם התוצאה לא משהו, אבל זה:

א‘ – משתפר. כל הזמן. וזה ניכר.
ב‘ – זו אחלה דרך לתת לכם רעיון מה לעשות בעצמכם עם סט תמונות. האנימציות הקטנות שהמערכת מייצרת הביאו אותי לצלם מראש חומרים שאדע שהמערכת תנצל.

google photos assistant

סיכום - Google Photos אחלה לגמרי!

לסיכום, בין אם אתם ולוגרים או חיות אינסטגרם וצילום בסמארטפון, בין אם אתם צלמים שמסתובבים עם כרטיסי זכרון וכונני גיבוי, ובין אם אתם סתם לחוצים במקום. Google Photos היא פלטפורמת גיבוי וניהול כל המדיה שלכם שאתם פשוט חייבים שתהיה לכם.
הגישה המוצרית שם היא זו ששמה את שירות התמונות של Google ברמה אחרת מהתחרות. זה המוצר היחיד שבאמת נראה, מתנהג, ומזכיר אלבום תמונות. והיחיד שעבורי הוריד משמעותית את עומס המיון / קטלוג/ התעסקויות שגזלו המון זמן.

שמעון אומר: ”מומלץ בחום“.

לערוץ ה-youtube של שמעון – www.youtube.com/user/shimmi1982

לפרופיל האינסטגרם של שמעון – shimon.shomron@

לבלוג של שמעון – "שמעון אומר", בו מקשקש על צילום מרחפנים ועל נושאים אישיים

מאת:

שמעון שומרון

שמעון שומרון

מעצב ואיש אינטראקטיב, נושם ממשקים וחווית משתמש. יוצר דיגיטל, חובב צילום אווירי (רחפן) וקרקעי (מצלמת כיס). נרגש מטכנולוגיה, גיק משחקים ויישומים אינטראקטיביים. מפרק סדרתי.
 אני רוצה להגיב!

שתפו הלאה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

8 מחשבות על “Google Photos – פתרון גיבוי התמונות שכל יוצר חייב להכיר”

 1. Avatar
  סיון ליבנה חכים

  חנצו טואאאוב
  שילוב משובח שאתם
  לא הכרתי את זה לעומק
  שמעון תודה רבה על המידע
  וכן גם אצלי המחשבים כבר צועקים אאאאאין לי מקום
  פוסט מעולה
  תודה

 2. Avatar

  שלום!
  אשמח לדעת מה ההבדל בין רזולוציה גבוהה של העלאת תמונות בgoogle photos לבין רזולוציית מקור? האם באמת שווה להשקיע ולקנות נפח אחסון נוסף בשביל להעלות תמונות ברזולוצית מקור או שאין באמת הבדל? תודה מראש!

  1. Avatar

   היי חגית.
   רזולוציית מקור היא הרזולוציה המקורית שבה צולמה התמונה, וזה תלוי במצלמה (או בטלפון).
   גוגל פוטוס מציע "להמיר" רזולוציות גבוהות מ12MP או קבצי RAW (קבצי גולמיים מקצועיים של תמונות) לתמונות ברזולוציה של 12MP.
   מתי שווה לרכוש אחסון נוסף? כשנגמר לך החינמי. זה לא קשור קשר ישיר לאיזה סוג תמונות את מעלה. מה שכן, שאם את מגדירה לו – לא להמיר את התמונות, אז המקום יגמר לך מהר יותר (ואז תגיעי מהר יותר לשלב שנגמר לך וצריך לקנות חבילה של מקום נוסף).
   אם את מצלמת מהטלפון, ולא עושה עריכות רציניות על התמונות, את יכולה לרוץ עם החבילה החינמית ולנצל את זה שהוא לא סופר את התמונות שהוא ממיר כחלק מהנפח אחסון שלך.

  1. Avatar

   היי שי.
   בהורדה אין "איכות מקורית או לא". מה שיש זה מה שיורד. אם מווגדר לשמור תמונות באיכות מקורית אז בהורדה זה יהיה באיכות מקורית. אם מוגדר לא לשמור על איכות מקורית (ואז להעלות כמה שרוצים) – אז זה גם מה שיהיה בהורדה.
   במידה ואתה (אתה? את?) מעוניין להעלות באיכות מקורית בגוגל פוטוס – יש לגשת לאפשרויות (settings) ושם לגיבוי (Backup & sync) ושם לבחור האם להעלות באיכות מקורית או באיכות גבוהה (חינמית).
   מה שאני עושה אצלי כדי להנות מ2 העולמות:
   בטלפון באפליקציה אני מגדיר לו להעלות באיכות גבוהה (חינמית) – כי הצילומים מהטלפון הם גם ככה באיכות די בסיסית, וחשוב לי לא לפוצץ את נפח האחסון.
   במחשב אני מגדיר לו להעלות באיכות מקורית (original) – כי במחשב אני שם קבצי גלם של מצלמה (RAW) שחשוב לי לגבות באיכות מיטבית כי הם גדולים ומיועדים לעריכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כשהחיים שולחים לכם לימונים, תקחו.
כי היי, לימונים בחינם וזה...

הצטרפו לרשימת התפוצה של לימונדה ונדאג לעדכן אתכם עם:
› כלים להתנהלות ויזואלית נכונה.
› פיתוח נוכחות דיגיטלית ברשת.
› עדכונים על מדריכים וטיפים בבלוג.

מאת: שמעון שומרון

מעצב ואיש אינטראקטיב, נושם ממשקים וחווית משתמש. יוצר דיגיטל, חובב צילום אווירי (רחפן) וקרקעי (מצלמת כיס). נרגש מטכנולוגיה, גיק משחקים ויישומים אינטראקטיביים. מפרק סדרתי.

תוכן עניינים

‹ שתפו הלאה

pointer-90deg
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תקופת החגים כבר כאן!

מפה לשם ישבתי לעצב ליוני ולאחיינים חוברת פעילויות לראש השנה וחגי תשרי – מבוכים, גזירות, הדבקות, צביעה ויצירה שמשלבת חשיבה ולמידה. כל מה שנשאר זה להדפיס וליצור.

טרנדים ותחזיות שיווקיות ל-2020
השראה

אז מה היה שם? סיכום 2019 בעולם השיווק ולמה לצפות ב-2020

קטעים נבחרים, אנקדוטות משעשעות ותחזיות פוקחות עיניים לסיכום 2019 ופתיחת 2020 כדי שגם אתם תוכלו להיכנס אל השנה החדשה עם מטרות מפוקחות יותר לעסק שלכם.

Cooking Pans 1920
טיפים ומדריכים

וורדפרס – איך בוחרים תבנית (ואיך לא?)

מה כדאי לדעת על בחירת תבנית לאתר הוורדפרס אם אתם משתמשים באלמנטור פרו ומה השתנה מהותית בבחירה זו כיום אל מול כמה שנים אחורה? כל הפרטים בפנים.

טיפים לקידום אורגני
אסטרטגית תוכן

עשו זאת בעצמכם: 10 טיפים לקידום אורגני בגוגל

מיתגתם, אפיינתם, עיצבתם ובניתם אתר לעסק שלכם וזה ממש ממש מעולה. אתם רוצים שכולם יכירו אתכם וכולם בברנז'ה אומרים שזה לוקח זמן, לאט לאט, וסבלנות.
זה נכון 🙂
אין לי כאן פתרונות קסם שימקמו אתכם בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש בגוגל, אבל יש לי כאן 10 טיפים לקידום אורגני שיכולים לעזור לכם מאוד.

שנה טובה במתנה
עיצוב

שנה טובה במתנה!

אז מבלי ששמנו לב ראש השנה כבר ממש כאן, איך זה הגיע כל כך מהר?!
תיבת דואר מתחילה להתמלא בברכות ואיחולים וזה תמיד מחמם את הלב, ועכשיו הגיע הזמן להחזיר אהבה 😉 ונחשו מה? סגרתי לכם פינה!
אז אם אתם קצרים בזמן וחנות היצירה לא נמצאת מתחת לבית שלכם, את מוזמנים להדפיס ממארז השנות טובות שהכנתי לכם.

ניתוח פרסונות
אסטרטגית תוכן

ניתוח פרסונות – לעבוד מול אנשים

יש 3 אנשים שאני כותבת להם את הבלוג הזה.
אחת מהן היא עדי, ואת הפוסט הזה אני מקדישה לה.
אבל עדי לא באמת קיימת.
עדי היא אחת הפרסונות שאני כותבת אליהן. אני כותבת אליה כי אני יודעת מה מפחיד אותה, מה הקשיים שלה ומה יכול לעזור לה.

כשהחיים שולחים לכם לימונים, תקחו.כי היי, לימונים בחינם וזה...

› כלים להתנהלות ויזואלית נכונה.
› פיתוח נוכחות דיגיטלית ברשת.
› עדכונים על מדריכים וטיפים בבלוג.

עוד באותו נושא:

מה כדאי לדעת על בחירת תבנית לאתר הוורדפרס אם אתם משתמשים באלמנטור פרו ומה השתנה מהותית בבחירה זו כיום אל מול כמה שנים אחורה? כל הפרטים בפנים.
7 דקות קריאה
יש גם וידאו
במאי 2019 מיילצ'ימפ הכניסו שינויים דיי דרמטיים למערכת הדיוור שלהם, גם מבחינת מסלולי התשלום וגם מבחינת התפעול. אז כמה זה באמת שינה לנו? ולפי מה כדאי לנו לבחור מערכת דיוור?
5 דקות קריאה
אז הגעתם להבנה שהנה, הגיע הזמן שיהיה לכם אתר משלכם. אתם מתחילים לבדוק מחירים ומגלים את המערב הפרוע, שוק "פרוץ" ללא התחלה וסוף. נרצה לעשות לכם קצת סדר
11 דקות קריאה

מחפשים נושא אחר?
בואו למצוא את כל התכנים בבלוג

גלילה למעלה
א

אה, סליחה?
מה עושים כאן?

שאלה מצויינת! טוב ששאלת.
כאן נרשמים לרשימת הדיוור שלנו.
מדי פעם* אנחנו נשלח לך אימייל עם תכנים בנושאי עיצוב, מיתוג ונוכחות דיגיטלית ברשת.

אז אם כבר קראת כאן פוסט או שניים ואהבת, זה הזמן להשאיר פה את כתובת המייל שלך.

*מדי פעם = פעם בחודש בערך.

רוצים לדבר?

מצוין!
השאירו פניה בטופס הבא:

מ

מעולה!
נרשמתם בהצלחה!

איזה כיף שהצטרפתם אלינו!
עכשיו, כשאתם חלק מרשימת הדיוור שלנו, אתם תהיו הראשונים לקבל פוסטים חדשים מהבלוג, טיפים, הפתעות והצעות מיוחדות ששמורות רק לכם!
רק תבדקו את המייל שקיבלתם מאיתנו ושהוא בטעות לא נכנס לספאם.